fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl Od lewej: Marek Kamiński, Przemysław Guzow (Centrum Hewelianum), prof. Józef Włodarski (Kampus UG w Oliwie), Kinga Kuczyńska i Monika Derda (Festiwal Rytmu i Ognia), Dariusz Pachla (Reserved), Jan Orchowski (Weekend za pół ceny).
Miejsca, które stały się wizytówką nowoczesnego Trójmiasta. Za budowle, których pojawienie się wpłynęło pozytywnie na wizerunek miasta i zmieniło charakter wielu nieatrakcyjnych wcześniej miejsc.
Nowoczesne zabudowania uczelni zmieniły opuszczone i nieatrakcyjne tereny w dzielnicę wiedzy i nowoczesnej architektury. Nagroda za odważną architekturę, która ożywiła akademicki kampus i dodała elegancji głównej arterii Trójmiasta.
Najwyższy budynek mieszkalny nie tylko w Trójmieście, ale i w całej Polsce. Nagroda za stworzenie nowego, rozpoznawalnego w całym kraju symbolu dynamicznie rozwijającego się Trójmiasta, za ciekawy styl i architekturę przedsięwzięcia.
Jego budowa dała impuls do zmiany charakteru terenu dawnego Zamczyska. Nagroda nie tylko za wprowadzenie do Trójmiasta prestiżowej sieci hoteli, ale także za udane połączenie architektury nowoczesnej i nawiązującej do historycznej zabudowy dawnego Gdańska.
Budynki wokół placu Przyjaciół Sopotu nadały temu miejscu wielkomiejski charakter. Nagroda za udany mariaż oczekiwań mieszkańców oraz potrzeb komercyjnych i reprezentacyjnych miasta, który pozwala Sopotowi rozwijać się w kierunku oczekiwanym przez lokalną społeczność i biznes.
Wraz z panoramą rozbudowanej rafinerii stał się jedną z nowoczesnych ikon nocnego Gdańska. Dzięki iluminacji, także po zmierzchu, pełni funkcję jednej z bram Gdańska, budząc pozytywną energię zarówno wśród mieszkańców Trójmiasta, jak i odwiedzających nas gości.
Nowe miejsca na Trójmiejskiej mapie, które stały się doskonałym pretekstem do wyjścia z domu. Za nowe pomysły na spędzenie czasu, okazję do zatrzymania w biegu i satysfakcję z obcowania z pięknem.
Nowoczesne centrum edukacji i poznawania wiedzy na terenie fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Nagroda dla Parku Kulturowego Twierdza Gdańsk oraz dla miasta Gdańska za pomysł na drugie życie dla zaniedbanych i zapomnianych fortów napoleońskich oraz determinację w przekształcaniu ich w centrum edukacyjne.
Fontanna ożywiła zarówno śródmieście Gdańska, jak i rodzinne spacery. Nagroda dla ZDiZ Gdańsk i firmy Saur Neptun Gdańsk, za ciekawy i interaktywny projekt fontanny oraz stworzenie nowej, zamkniętej od ruchu kołowego przestrzeni rekreacyjnej w historycznym śródmieściu Gdańska.
Romantyczny skwer przy Orłowskim molo. Nagroda dla ZDiZ Gdynia, za dopełnienie uroku miejsca poprzez zamianę brzydkiego parkingu w uroczy skwer oraz przybliżenie gdynianom postaci najwybitniejszego polskiego malarza marynisty, Antoniego Suchanka, którego pomnik stanął na skwerze.
Profesjonalna i malownicza droga dla rolkarzy. Dla miasta Sopot, za ożywienie najdalszego fragmentu Parku Północnego i stworzenie przestrzeni, w której rolkarze mogą bezpiecznej oddawać się swojej pasji.
Nadmorski park powstały w 1911 roku, przez lata zaniedbany, teraz w nowej odsłonie. Miastu Gdańsk za restaurację 14 ha parku, dzięki której Park zyskał taras wypoczynkowy tuż przy plaży, plac zabaw dla dzieci oraz specjalne miejsce do jazdy na rolkach.
Inicjatywy, dzięki którym lepiej lub ciekawiej żyjemy w Trójmieście. Za pomysły, które pozwoliły mieszkańcom doświadczyć czegoś nowego i wziąć udział w interesujących, często ważnych dla społeczności akcjach.
Za największe oblężenie gdańskich lokali gastronomicznych w historii. Akcja stworzona przez gdańskich restauratorów, którzy postanowili przyciągnąć mieszkańców Trójmiasta do, momentami opustoszałego, śródmieścia Gdańska.
Akcja, która uzmysłowiła mieszkańcom Trójmiasta, że muzea są nie tylko dla turystów. Nagroda dla pracowników wszystkich trójmiejskich muzeów za to, że w ciągu jednej nocy z życzliwością przyjmują większy zalew zwiedzających, niż w ciągu miesiąca regularnego funkcjonowania ich placówki.
Cyklicznie organizowana na trójmiejskich uczelniach akademickich zbiórka krwi. Nagroda dla twórców akcji, która zadała kłam przekonaniu, że dopiero z wiekiem rozumiemy, jak ważne jest pomaganie innym. A także za obalenie mitu, że student nigdy nie podzieli się żadnym płynem.
Nagroda za to, że miejsca publiczne w Trójmieście są coraz częściej wolne od papierosowego dymu. Dla władz miast za wprowadzenie zakazów a także narzędzi i mechanizmów kontrolujących zakazy palenia w miejscach publicznych Gdańska, Sopotu i Gdyni.
Za udany mariaż promocji miejskich atrakcji i lokalnych smaków, który okazał się atrakcyjny nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim, dla samych mieszkańców. Nagroda dla Agencji Rozwoju Gdyni za pomysł na zwiedzanie Gdyni... podniebieniem.
Akcja polegająca na pomaganiu tym, którzy "rozerwali" się zbyt dobrze, by bezpiecznie samodzielnie wrócić do domu. Nagroda dla inicjatorów akcji Czyste Dźwięki, którzy postanowili pomagać innym w powrocie do domu, kosztem własnej dobrej zabawy.
Stworzona od podstaw w Trójmieście marka, która zdobyła pozycję i rozpoznawalność w Polsce, a nawet na świecie. Za wizję, konsekwencję i strategię marketingową przedsiębiorców, którzy stworzyli i rozwinęli super marki z Trojmiasta.
Za stworzenie najbardziej znanej rodzimej marki ubrań, a także za śmiałą i wyrównaną walkę rynkową z największymi sieciowymi gigantami branży oddzieżowej.
Za stworzenie i konsekwencję w promowaniu marki luksusowej galanterii, którą polskie kobiety wybierają równie chętnie jak inne światowe marki.
Za nową gładkość na ścianach polskich mieszkań, a także za nowy czasownik w słowniku języka polskiego: "cekolować".
Za odważną strategię i śmiałe wejście na rynek kosmetyków ekskluzywnych, wcześniej zastrzeżony wyłącznie dla producentów zagranicznych.
Największy w Polsce producent i wydawca edukacyjnych programów komputerowych, której gwałtowny wzrost zmusił do zmiany w nazwie Poland na Planet.
Za stworzenie eleganckiej sieci sklepów spożywczych, która skutecznie rywalizuje z konkurentami na terenie niemal całej Polski.
Festiwale, wydarzenia i imprezy kulturalne, których scenerię stanowią miejskie przestrzenie. Za odkrycie przed mieszkańcami Gdańska, Gdyni i Sopotu nowej, kulturalnej twarzy miasta i sprawienie, że kultura jest naprawdę "na wyciągnięcie ręki".
To pokazy ogniowe, afrykańskie bębny, muzyka etniczna, konkursy i warsztaty. Dla organizatorek, Kingi Kuczyńskiej i Moniki Derdy, za promocję wciąż niszowej, młodej sceny fireshow oraz za to, że dzięki występom artystów, którzy z założenie igrają z ogniem, przez kilka sierpniowych dni Gdynia staje się jeszcze gorętsza.
Od tej imprezy w Trójmieście zaczyna się lato. Na jeden dzień ulice Gdyni przejmują twórcy wielu dziedzin sztuki, organizowane są warsztaty muzyczne i artystyczne oraz tradycyjne już wieczorne koncerty na plaży. Nagroda dla władz Gdyni za niebanalną formułę miejskiej imprezy oraz świetne wyczucie trendów muzycznych, dzięki czemu, co roku czekamy na Cudawianki, a potem długo je wspominamy.
Sztuka na ulicach, podwórkach, dachach, skwerach i innych nietypowych zakamarkach Gdańska. Dla organizatorów imprezy (inicjatorki Natalii Cyrzan oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Miasta Gdańsk i CSW Łaźnia) za stworzenie, w banalnych pozornie miejscach, okazji do obcowania z niebanalną sztuką, za inspirującą wycieczkę po gdańskich zakamarkach w towarzystwie trójmiejskich artystów i rzeszy mieszkańców w każdym wieku.
Nietypowe spotkania wypełnione prezentacjami - czyli 20 slajdów po 20 sekund świetnych pomysłów i zero nudy. Dla organizatorów Pecha Kucha Gdańsk (Filipa Kozarskiego i Maćka Ryniewicza) za pomysł z Tokio przeniesiony do Trójmiasta, który oddaje głos tym, którzy maja coś do powiedzenia, ale nie bardzo mają gdzie to zrobić oraz za konsekwentne gromadzenie w jednym miejscu ludzi pełnych idei i ciekawych świata.
Organizowany od pięciu lat festiwal gromadzi w Parku Oliwskim rzesze miłośników muzyki genialnego austriackiego kompozytora. Dla Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis za różnorodną formułę wydarzeń festiwalowych, które zorganizowane w wyjątkowych miejscach i plenerach, sprawiały, że Mozartiana jest imprezą dla każdego, niezależnie od wieku.
Artystyczno-kulturalno-rozrywkowe atrakcje Sopotu w majowy weekend. Dla UM Sopot oraz Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART za skuteczne trafienie w gusta mieszkańców Sopotu, dzięki czemu raz w roku, na Monciaku jest więcej mieszkańców niż turystów.
Niebanalne osiągnięcia na styku sportu i turystyki, wymagające nie tylko tężyzny fizycznej, ale i hartu ducha. Za nadanie aktywności fizycznej nowego wymiaru i sprawienie, że staje się ona popularnym sposobem spędzenia wolnego czasu.
Za przepłyniecie kajakiem Wisły, czyli przejście od podróżowania dla osobistej satysfakcji, do podróżowania dla idei - tym razem krzewienia szacunku do największej polskiej rzeki oraz ekologicznego sposobu spędzania czasu.
Nominacja dla złotego i srebrnego medalisty w windsurfingu na Mistrzostwach świata w Danii. Z nadzieją, że ich dyscyplina stanie się popularniejsza w naszym kraju, mimo że temperatura Bałtyku nie zawsze sprzyja uprawianiu tej dyscypliny.
Mistrzyni świata w skoku o tyczce. Latem 2009 roku skokiem na wysokość 4.75 m pokonała niepokonaną od lat carycę tyczki, Elenę Isimbajevą.
Jeden z nielicznych Polaków startujących w wyścigach psich zaprzęgów, zdobywca złotych medali w dwóch klasach na Mistrzostwach Świata. Dzięki swojemu zaangażowaniu pokonywał zawodników z Kanady i innych krajów podbiegunowych, w których zawody psich zaprzęgów nie są ciekawostką dla mediów, lecz codziennością.
Dokonał dwóch wyjątkowych i skrajnie odmiennych wyczynów: ciężarówką przejechał Eurazję, od przylądka Roca w Portugalii, do wschodnich krańców Syberii, a rok później pobił Rekord Guinnessa grając najdłuższy na świecie, prawie pięciodniowy, koncert fortepianowy.